Επιστροφή σε Ιστορία

Επιτυχίες

Γ) Η ιστορία του συλλόγου σε πίνακες

Καλώς ήρθατε στην κοινότητα του Σκακιστικού Συλλόγου Παγκρατίου και του Σκακιστικού Μορφωτικού Αθλητικού Ομίλου Καισαριανής. Ο Σκακιστικός Όμιλος Παγκρατίου είναι συνδεδεμένος, στην “κοινή σκακιστική συνείδηση” με την έννοια της παρέας και της συντροφικότητας. Δεν πρέπει να ξεχνάμε, όμως, ότι αποτελεί και ένα από τα πιο ιστορικά σκακιστικά σωματεία της Αθήνας!

Ακολουθούν σημαντικά στοιχεία από την ιστορία του συλλόγου:

 

Γ) Η ιστορία του συλλόγου σε πίνακες

 

Σημαντικότερες διακρίσεις σε ομαδικούς αγώνες

1984: Κατάκτηση του 1ου Πανελλήνιου Διασυλλογικού Εφηβικού Πρωταθλήματος

1985: 2η θέση στο 2ο Πανελλήνιο Διασυλλογικό Εφηβικό Πρωτάθλημα

1986: Κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας. Στον τελικό η ομάδα αποτελούμενη από τους Άλβα, Βανδώρο, Κουρκουνάκη, Σιαφάκα νίκησε 2½-1½ την Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης

1987: 3η θέση στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Α΄ Εθνικής

1992: Κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας. Στον τελικό η ομάδα αποτελούμενη από τους Βανδώρο, Γκαϊτατζή, Κουρκουνάκη, Ανδρέα Τζερμιαδιανό νίκησε 2½-1½ τον Σύνδεσμο Παικτών Ζατρικίου Κερκύρας

1992: 2η θέση στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Α΄ Εθνικής

1994: 3η θέση στο Πανελλήνιο Διασυλλογικό Εφηβικό Πρωτάθλημα

Επίσης, σημαντικές διακρίσεις σε αγώνες της Αττικής, με σημαντικότερη μια κατάκτηση Κυπέλλου «ΟΧΙ»

Σημαντικότερες ατομικές διακρίσεις σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα

1975: Τάκης Άλβας 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων (-20)

1977: Ηλίας Κουρκουνάκης ισόβαθμος στη 2η θέση του Πρωταθλήματος Νέων (-20)

1978: Ηλίας Κουρκουνάκης Πρωταθλητής Νέων (-20)

1980: Χριστόδουλος Γερογιάννης ισόβαθμος στην 1η θέση του Πρωταθλήματος Νέων (-20)

1982: Ηλίας Κουρκουνάκης ισόβαθμος στην 1η θέση του Πρωταθλήματος Ελλάδος Ανδρών

1984: Ελπίδα Φωτιάδου 3η στο Πρωτάθλημα Νεανίδων (-20)

1984: Σωτήρης Γκαϊτατζής Πρωταθλητής Προεφήβων (-16)

1985: Σωτήρης Γκαϊτατζής Πρωταθλητής Προεφήβων (-16)

1985: Δημήτρης Βανδώρος 4ος στο Πρωτάθλημα Ανδρών, ½ βαθμό πίσω από τους 3 πρώτους

1986: Ρούλα Τανισκίδου 3η στο Πρωτάθλημα Γυναικών

1988: Ανδρέας Τζερμιαδιανός συμπρωταθλητής προεφήβων (-16)

1990: Ανδρέας Τζερμιαδιανός Πρωταθλητής Νέων (-20)

1993: Ελένη Ψαρούδα 3η στο Πρωτάθλημα Γυναικών

1995: Ελένη Ψαρούδα 3η στο Πρωτάθλημα Νεανίδων (-20)

1996: Ελένη Ψαρούδα 2η στο Πρωτάθλημα Νεανίδων (-20)

1997: Ανδρέας Τζερμιαδιανός νικητής του Ανοικτού Πρωταθλήματος Ελλάδος

1998: Ανδρέας Τζερμιαδιανός νικητής του Ανοικτού Πρωταθλήματος Ελλάδος

1999: Ηλίας Κουρκουνάκης ισόβαθμος στην 3η θέση του Ανοικτού Πρωταθλήματος Ελλάδος

2000: Κώστας Κοκόλιας 2ος στο Πρωτάθλημα Νέων (-20)

Συμμετοχές σε Εθνικές Ομάδες

1975: Τάκης Άλβας και Ηλίας Κουρκουνάκης με την Εθνική Εφήβων σε φιλικούς αγώνες Ελλάδα-Βουλγαρία

1978: Ηλίας Κουρκουνάκης με την Εθνική Εφήβων στους Βαλκανικούς αγώνες

1979: Ηλίας Κουρκουνάκης με την Εθνική Εφήβων στους Βαλκανικούς αγώνες

1980: Χριστόδουλος Γερογιάννης με την Εθνική Εφήβων στους Βαλκανικούς αγώνες

1981: Ηλίας Κουρκουνάκης με την Εθνική Ελπίδων στη Σπουδαστική Ολυμπιάδα

1982: Ηλίας Κουρκουνάκης με την Εθνική Ανδρών στην Ολυμπιάδα της Λουκέρνης

1983: Ηλίας Κουρκουνάκης με την Εθνική Ελπίδων Καναδά σε Σπουδαστική Ολυμπιάδα

1984: Δημήτρης Βανδώρος με την Εθνική Εφήβων στους Βαλκανικούς αγώνες

1986: Ρούλα Τανισκίδου με την Εθνική Γυναικών στην Ολυμπιάδα του Ντουμπάι

1989: Ανδρέας Τζερμιαδιανός με την Εθνική Εφήβων στους Βαλκανικούς αγώνες

1990: Ανδρέας Τζερμιαδιανός με την Εθνική Εφήβων στους Βαλκανικούς αγώνες

1991: Ανδρέας Τζερμιαδιανός με την Εθνική Εφήβων στους Βαλκανικούς αγώνες

1992: Ανδρέας Τζερμιαδιανός με την Εθνική Εφήβων στους Βαλκανικούς αγώνες

1998: Ανδρέας Τζερμιαδιανός με την Εθνική Ανδρών στην Ολυμπιάδα της Ελίστα

Σκακιστές που κατέκτησαν τίτλους «μαιτρ» ως μέλη του συλλόγου

Ηλίας Κουρκουνάκης, Διεθνής Μαιτρ (FIDE), Εθνικός Μαιτρ (ΕΣΟ)

Ανδρέας Τζερμιαδιανός, Διεθνής Μαιτρ (FIDE), Εθνικός Μαιτρ (ΕΣΟ)

Χριστόδουλος Γερογιάννης, FIDE Μαιτρ (FIDE), Ομοσπονδιακός Μαιτρ (ΕΣΟ)

Νίκος Παναγόπουλος, FIDE Μαιτρ (FIDE), Ομοσπονδιακός Μαιτρ (ΕΣΟ)

Δημήτρης Βανδώρος, Ομοσπονδιακός Μαιτρ (ΕΣΟ)

Χάρης Σιαφάκας, Ομοσπονδιακός Μαιτρ (ΕΣΟ)

Σωτήρης Γκαϊτατζής, Ομοσπονδιακός Μαιτρ (ΕΣΟ)

Άγγελος Τζερμιαδιανός, Ομοσπονδιακός Μαιτρ (ΕΣΟ)

Τάκης Άλβας, Υποψήφιος Μαιτρ (ΕΣΟ)

Νίκος Κόντος, Υποψήφιος Μαιτρ (ΕΣΟ)

Μηνάς Λυμούρης, Υποψήφιος Μαιτρ (ΕΣΟ)

Γιώργος Νικολαΐδης, Υποψήφιος Μαιτρ (ΕΣΟ)

Τάσος Λυριντζής, Υποψήφιος Μαιτρ (ΕΣΟ)

Βασίλης Βασιλακόπουλος, Υποψήφιος Μαιτρ (ΕΣΟ)

Νίκος Πανόπουλος, Υποψήφιος Μαιτρ (ΕΣΟ)

Πέτρος Βαλντέν, Υποψήφιος Μαιτρ (ΕΣΟ)

Δημήτρης Γαλανός, Υποψήφιος Μαιτρ (ΕΣΟ)

(1)        Στη λίστα δεν περιλαμβάνονται σκακιστές που ήρθαν με μεταγραφή και είχαν ήδη κατακτήσει τίτλους μαιτρ (ενδεικτικά αναφέρονται οι Ομοσπονδιακοί Μαιτρ Τάκης Παναγόπουλος και Σπύρος Ιλαντζής)

(2)        Οι κάτοχοι των ίδιων τίτλων αναφέρονται με τη χρονική σειρά απόκτησης

 

Ισχυρά τουρνουά (όχι εσωτερικά) που έχει διοργανώσει ο σύλλογος

1979: Φθινοπωρινό ελβετικό τουρνουά 11 γύρων με 24 συμμετοχές, μεταξύ των οποίων 2 ΟΜ και 7 ΥΜ (νικητής ο Στέλιος Ψάρρας)

Περίοδοι από 1979 έως 1984: όμιλοι ατομικών πρωταθλημάτων του αγωνιστικού προγράμματος της ΕΣΟ (πρωταθλήματα ΑΚ, πρωταθλήματα ΥΜ, Γ φάσεις και Δ φάσεις πρωταθλημάτων Αθήνας-Πειραιά)

1983: «Ιατρίδεια ’83» (μαζί με τον Σ.Ο. Αμπελοκήπων), ελβετικό τουρνουά 9 γύρων με τη συμμετοχή 30 τιτλούχων σκακιστών (νικητής ο Βασίλης Κοτρωνιάς)

1985: πουλ τουρνουά 10 ατόμων με νόρμα ΥΜ (στην πρώτη θέση ισοβάθμησαν Ι. Σταματόπουλος και Ν. Πανόπουλος)

1985: 1ο μικτό τουρνουά πουλ 11 ατόμων με νόρμα ΥΜ, όπου μετείχαν και 5 από τις ισχυρότερες σκακίστριες της εποχής (νικητής ο Ηλίας Κουρκουνάκης)

1986: σκακιστικές εκδηλώσεις στα πλαίσια του “έτους αφιερωμένου στην Ειρήνη” (του Δήμου Καισαριανής), με αποκορύφωμα ένα ισχυρό ελβετικό τουρνουά 9 γύρων με 32 συμμετοχές (νικητής ο Νίκος Σκαλκώτας)

Αυτές οι διοργανώσεις είχαν γίνει από τον ΣΟΠ, ενώ για τις επόμενες χρειάστηκαν να περάσουν 2 δεκαετίες και συν-διοργανωτές πλέον είναι οι ΣΟΠ και ΣΜΑΟΚ

2006: 1ο κλειστό τουρνουά (πουλ) ανδρών με 12 συμμετοχές (νικητής ο Σπύρος Καπνίσης)

2006: 1ο κλειστό τουρνουά (πουλ) γυναικών με 8 συμμετοχές (νικήτρια η Υβόννη Μανωλαράκη)

2006: 2ο κλειστό τουρνουά (πουλ) ανδρών με 8 συμμετοχές (στην πρώτη θέση ισοβάθμησαν οι Β. Παργινός και Μ. Τασσόπουλος)

2006: 1ο ανοικτό ελβετικό τουρνουά 7 γύρων με 44 συμμετοχές, όπου οι 21 είχαν διεθνές έλο>2000 (νικητής ο Γιώργος Μαστροκούκος)

2007: θερινό ανοικτό ελβετικό τουρνουά 7 γύρων με 26 συμμετοχές, όπου οι 7 είχαν διεθνές έλο>1900 (νικητής ο Λ. Κλήμης)

2008: εαρινό ανοικτό ελβετικό τουρνουά 7 γύρων με 32 συμμετοχές, όπου οι 5 είχαν διεθνές έλο>2000 (νικητής ο Παν. Αναιρούσης)

2008: θερινό ανοικτό ελβετικό τουρνουά (με έλο>1800) 7 γύρων με 35 συμμετοχές (στην πρώτη θέση ισοβάθμησαν Αλ. Κωστούρος, Δ. Δεληθανάσης και Ν. Τεπελένης)

2008: χειμερινό ανοικτό ελβετικό τουρνουά 7 γύρων με 24 συμμετοχές, όπου οι 6 είχαν διεθνές έλο>2000 (νικητής ο Κ. Ιγνατιάδης)

Επίσημα εσωτερικά πρωταθλήματα του συλλόγου

1975: 1ο εσωτερικό πρωτάθλημα ΣΟΠ (νικητής ο Ηλίας Κουρκουνάκης)

1995: 1ο εσωτερικό πρωτάθλημα ΣΟΠ γρήγορου σκακιού, ελβετικό 7 γύρων με 28 συμμετοχές (νικητής ο Ηλίας Κουρκουνάκης)

2006: 1ο εσωτερικό πρωτάθλημα ΣΟΠ-ΣΜΑΟΚ, ελβετικό 7 γύρων με 22 συμμετοχές (νικητής ο Κώστας Κοκόλιας)

2007: 2ο εσωτερικό πρωτάθλημα ΣΟΠ-ΣΜΑΟΚ, ελβετικό 9 γύρων με 25 συμμετοχές (νικητής ο Τάσος Δρακόπουλος)

2008: 3ο εσωτερικό πρωτάθλημα ΣΟΠ-ΣΜΑΟΚ, ελβετικό 9 γύρων με 33 συμμετοχές (νικητής ο Σπύρος Ιλαντζής)

Γράφει ο Νίκος Εφεντάκης

www.000webhost.com